Andrea Hejlskov – Náš velký útěk
5.1.2019 – Z nakladatelství Portál jsem těsně před vánoci dostala čtyři knižní dárky, které jsem si sama vybrala. Čekání na vánoce jsem vám již představila (zde), ta kniha je krásná obsahem i provedením. Druhou přečtenou knihou je tato, která mě zaujala svým podtitulkem „Přežije rodina mimo civilizaci?“ Sama se snažím žít více šetrněji k přírodě, a tak jsem byla zvědavá, jak si s tím jiná rodina poradila.
Musím přiznat, že mě rodina svým přístupem celkem zklamala. Do přírody šli úplně nepřipraveni a dle mého jim scházel i obyčejný selský rozum. Uvědomuji si, že je to obrovská změna a je to náročné. Klobouk dolů před rozhodnutím opustit civilizaci a jít do lesa. Ale žít s přírodou znamená být k ní ohleduplný. Chtějí postavit srub, dobře, majitel lesa jim to povolil. Pokáceli krásné stromy. Udělali na něm mnoho práce, ale nestihnou srub do zimy dokončit. Takže se rozhodnou ho nedodělat vůbec, protože tam nesvítí slunce a není tam studna. To nevěděli na začátku? Nebo odpad. Ten by měli stáhnout na minimum a oni? Prostě ho spálí. Časem k tomu možná dojdou, ale jako pálit v lese plasty? Praní prádla – no na to jsem zírala neuvěřitelně. Víc prozrazovat nebudu, to si musíte přečíst. Ti lidi byli tak zvyklí na civilizaci, že se báli, že nebudou připravení na zkolabování elektriky a šli to raději sami zkusit bez ní. Samo, že bylo více vedlejších okolností. Ale nejvíc byli zděšení, že jsou závisli tak moc na okolí a pak, že se odcizili dětem.
Rodina má čtyři děti, dva puberťáky, jedenáctiletého kluka a ročního. Dříve spolu nekomunikovali, byli hodně na mobilech a počítačích, a to chtěli rodiče změnit. To se jim také povedlo, i když i z této strany se jim objevila vzpoura. Rodina žila v Dánsku, ale odstěhovala se do švédských lesů. Pomocníkem jim byl kapitán, jehož poznali na internetu, a který jim hodně radil. Autorka je maminka Andrea, takže je to vlastní zkušenost. Místy je to velmi vnitřní, upřímná zpověď, ale místy je to na facku. Andrea se všeho bojí. Strach ji ovládá a kazí tím často atmosféru. Její manžel se v lese najde a do civilizace se už nikdy vrátit nechce. Strach a nekomunikace vede k partnerské krizi. A to je Andrea vystudovaná psychložka. Chtěli se zbavit závislostí na vnějším světě, ale žíjí z přídavku na děti a jezdí jednou za čas nakupovat do supermarketu. Spousta postřehů je zajímavých, ale také neuvěřitelných v tom smyslu, že to nevěděli.
Četlo se to celkem dobře, jen někdy to bylo zdlouhavě popsáno. Je to o zkušenostech žití v lese na jeden rok pro rodinu a jejich prožitky.
Je fajn změnit vše a jít do lesa. Dle mého ale větší umění je zůstat v civilizaci a naučit se chovat zodpovědně k přírodě, ekologicky, omezit plasty a toxické výrobky. Přemýšlet o důsledcích svého chování. Nezahrnovat se věcmi. Sbírat zážitky, cestovat s dětmi po okolí. Trávit spolu více času. Je toho hodně, ty moje úvahy by byly na dlouho. Prostě pokud vás to zajímá, určitě si knihu přečtěte a budete více přemýšlet, co byste udělali jinak.
Orig. název: Og Den Store Flugt (2013)
Žánr: Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2018, Portál
Počet stran: 288
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-262-1401-4
Hodnocení: 80%
Foto: Nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/psychologie/nas-velky-utek/
