Lisa See – Lotosový kruh paní Tchan
17.3.2025 – Musím napsat, že je to má třetí přečtená kniha od autorky a opět skvělá. Její příběhy se odehrávají v prostředí pro mě zcela neznámé a taktéž v době dávné. Autorka musela projít spoustu materiálu, protože je vždy hlavní bod něco zajimavého a nevšedního. V této knize je to dívka v Číně v 15.stl., která se učí lékařkou od své babičky. Poznámka na okraj, ženy tehdy byly určeny hlavně pro rození dětí a o všem rozhodovali muži. To, co jim připadalo samozřejmé, tak je pro mě neuvěřitelné.
Hlavní hrdinka se jmenuje Jun-sien Tchan a setkáváme se s ní poprvé v osmi letech, kdy ji zemřela maminka v Číně za dynastie Ming. V té době měla žena být zcela podřízena v dětství otci, od 15.let manželovi a ve stáří synovi. Byla na okrasu, na plození dětí a musela zcela poslouchat. Vzdělání bylo nežádoucí. Vysoce postavena žena neměla být viděna jiným mužem než z rodiny, takže nevycházela skoro vůbec ven a svůj život trávila doma ve dvoře, starostí o rodinu. Jejím hlavním úkolem bylo plodit syny, aby zajistila rod a jeho prosperitu. Proto bylo na tu dobu ojedinělé, že Jun-sien po smrti své matky byla přestěhována k svým prarodičům, kteří byli lékaři a hlavně babička ji učila a předávala své vědomosti, aby mohla léčit ženy ve své domácnosti až dospěje.
Lékaři byli vzácní a při kontaktu neměli ženu spatřit. Takže při vyšetření ženy seděl lékař za plentou a určený prostředník mu tlumočil potíže a příznaky nemocné osoby. Opravdu neuvěřitelné. Jejich léčení bylo úplně jiné, než u nás v Evropě, ale mělo výsledky. Soustředilo se na pulz a na vnitřní pocity. Opravdu moc zajimavé. Jun-sien se provdala a přestěhovala se do domácnosti svého manžela, která obchodovala s hedvábím. Byla to bohatá a vážená rodina, kde vedla domácnost přísná tchýně. Zakázala ji léčit ženy. Přesto Jun-sien se dokázala nenápadně prosadit a postupně během let si upevnila místo v rodině i jako lékařka. Její cesta byla velmi náročná.
Kniha poutavě vypráví nejen o osudu dívky, ale i o době a pravidlech, které se musely dodržovat. Některé mě fascinovaly a jiné mě děsily. Jako bylo podvazování nohou u děvčat od jejich 3-5 let, kdy si dobrovolně nechaly lámat kosti, aby jejich nožka byla malá a přitažlivá pro muže. Celý život pak strávily ošetřovaní nohou, aby se jim nezanítily. Musely dělat malé krůčky, jejich lýtka byla slabá a to vše pro muže, kterým se to líbilo. Jsem našla i podrobnosti.
Zákrok probíhal tak, že dívkám ve věku cca 5 až 15 let byla neustále ovazována chodila dlouhými pruhy pevné látky. Nárt se zlámal a tíhu těla pak bylo nutné položit na konce pat. Následkem toho byly ženy schopné chodit pouze s obtížemi (běhat nemohly vůbec), i při stání byly nuceny se opírat o zeď.
Velká noha byla neprovdatelná ve vyšších kruzích. Šílený zvyk a přesto až do roku 1949 legální, pak to bylo zakázáno. Když se podívám na fota takto zmrzačených nohou, tak vzhledově dívné a mě se to nelíbí. V Číně to byl znak krásy. Zvláštní vidění.
Jak píšu, příběh je fascinující svou dobou, zvyky i pojetím. Nakonci autorka popisuje, co je na reálných podkladech psáno a co jemně upraveno. Většina se fakt stala. Je to úplně jiný svět. A to na knihách miluji. Dostanu se do doby a času, pro mě neuvěřitelné a jsem ve vyprávění tak blízko hlavním hrdinům.
Zde je to nejen o léčení, ale o rodině, přátelství, dětech, kdy se ctily pravidla, ale silou rodiny i obcházely. Vřele doporučuji.
Hodnocení: 95%
Vydáno: 2024 , Jota
Originální název: Lady Tan´s Circle of Women, 2023
Překlad: Petra Andělová
Počet stran: 405
Jazyk vydání: český
Forma: klasická kniha
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7689-481-5
foto: nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/lotosovy-kruh-pani-tchan.html
