Dita Táborská – Malinka
4.12.2017 – Mám kamarádku, která má adoptovanou krásnou, šikovnou holčičku. Jsou jí čtyři roky a řekli jí, že je z domečku. Já bych to také tak řešila a utvrzovala ji, že ji máme rádi. Tak jak to dělá maminka. Ale holčička se už ptá, proč jí maminka nechtěla. Kamarádku to trápí, já jí říkám, že je to období, že to přejde, ať ji stále ujišťuje, že ji mají rádi. Po přečtení této knihy, nad tím přemýšlím ještě více a říkám si, bude to stačit?
Malka je mladá dvaadvacetiletá žena, která je adoptovaná. Rodiče si ji vzali z kojeňáku, když měla asi deset měsíců. V rodném listě má napsáno matka neuvedena. Neuvěřitelně jí to od malička trápí. Má pocit, že ji rodiče nemají rádi. Celé dětství a dospívání jim dává velmi zabrat, i když se k ní rodiče chovají stejně jako ke svým dvěma vlastním synům. Při čtení jsem měla pocit, že se rodiče opravdu snaží, že jí dávají vše, co se týče lásky a pochopení. Stejně si Malka myslí pravý opak. Dle mého měla v hlavě neuvěřitelný binec a nechápu, kde se v ní vzal. Někdy mě svou sebelítostí pěkně lezla na nervy, což v zápětí přešlo v pochopení, protože autorka skvěle vykreslila city až na dřeň. I když chtěla žít normální život, pořád dělala kopance a chyby, které ji vracely do začarovaného kruhu.
Příběh je vyprávěn z pozice několika osob a díky tomu, je to ještě intenzivnější. Vedle Malky, vnímáme její náhradní matku Inu, s ní si osud nehezky pohrál. Jejího manžela Jaroslava, chápajícího a tolerantního otce. Alici, která nemůže mít dítě a ve svých čtyřiceti letech se rozhodne pro adopci. Petra, který je terapeut Malky. Všechny osoby se vyskytují kolem Malky a utvářejí velmi propracovaný a zajímavý příběh o osudu adoptované ženy.
Autorka ve mně otevřela novou otázku ohledně adopce, jak moc můžeme ovlivnit chování dítěte výchovou? Byla jsem přesvědčená, že to lze. Ale nyní už si tak jistá nejsem. Dítě vnímá pocity už v bříšku. Tomu věřím. Ale netušila jsem, že tak moc ovlivní psychiku dítěte v budoucnosti. Pokud je dítě nechtěné, cítí tuto ne lásku od narození a nelze ji smazat žádnou výchovou? Budu doufat, že to lze přebít rodičovskou láskou, že záleží i na vlastnostech dítěte.
Tento román je skvělé napsaný, skvěle je vypracována hlavní psychologie postav a skvěle je vystavěn děj, který nemá o překvapení nouze. Chtěla jsem jiný závěr, ale autorka ho vygradovala v střízlivou realitu. Vlastně potvrdila to, co si myslím, že postavy se nezmění mávnutím proutku, ale je to velmi pomalý proces. Knihu doporučují těm, kteří se zamýšlejí nad dějem vážnějšího charakteru odehrávajícího se v Česku, a vnímají různé podoby rodičovství.
Hodnocení: 90%
Žánr: Romány, Literatura česká
Vydáno: 2017, Host
Počet stran: 420
Autor obálky: Lucie Zajíčková
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-57770967
Foto: Nakladatelství HOST
