Laurence Gonzales – Umění přežít
10.3.2018 – Fascinují mě příběhy o tom, co vše musí lidé dokázat, aby v určitých situacích přežili. Proto mě zaujala tato kniha a ráda jsem si ji přečetla. Těšila jsem se na příběhy a dovětek k nim, proč se stalo to a to. Ale kniha mě překvapila. Nepřevládaly příběhy. Každá kapitola je jeden příběh, ale stejné množství textu se jí věnuje ohledně vysvětlení a psychologických studií.
Je to zajímavé, opravdu, jen mě to někdy nebavilo. Rozebírajícího textu zde bylo hodně a někdy jsem to ani dobře nepochopila. Pro mě by úplně stačil doslov s názvem Pravidla dobrodružství, kde autor vše shrnul do devatenácti stran stručně a jasně. To mi k poučení úplně stačí.
Já nejsem žádný dobrodruh, takže pro mě to bylo o zajímavostech, co vše je možné. Pro ty, co milují adrenalinové sporty, rádi riskují, milují extremní výkony a chtějí obr zážitky. Tak ti by si měli knihu přečíst aspoň třikrát, aby si uvědomili, co je v pohodě a v čem riskují až příliš.
Autor začal na příkladu svého otce, který ve dvaceti třech letech byl pilotem za druhé světové války a přežil pád letadla i zajetí. Byl celý polámaný a neuvěřitelně trpěl. Výsledkem je, že má manželku, sedm dětí, dodělal si doktorát a naučil se spoustu nových věcí. V závěru knihy svého otce opět vzpomněl a jeho dobrodružství podrobněji popsal.
Autor přes třicet let sbíral záznamy o nehodách. Fascinovalo ho, že průběh přežití měl až strašidelnou shodu, i když je od sebe dělila velká časová osa, kultura, rasa, jazyk nebo tradice, všichni si prošli úplně stejným mechanismem myšlení a chování.
Autor je shrnul do dvanácti pravidel, podle kterých se vyhnete potížím.
Lidé často porušují základní pravidla. Např. jdou do hor na výšlap absolutně nepřipraveni. Ale je důležité nepodcenit přípravu. Pro dobrodružství je nezbytné plánování, opatrnost, trénink a umět se dobře rozhodovat.
Možná si někdo pomyslí, že je lepší sedět doma a nic nepodnikat, abychom předcházeli následkům. Což je blbost. Zážitky nás obohacují, dělají nám život hezčí, jen musíme prakticky uvažovat a dát na rady a pocity. Pokud mám pocit, že to nemám dělat, tak ho mám poslechnout. Většinou je k tomu důvod a výsledkem je, že jsme se nezúčastnili něčeho, co nás mohl ohrozit. I autor poslechl svůj pocit a nenasedl do letadla, které se chvíli po startu zřítilo, a nikdo nepřežil. O tom to je. Poslouchat a vnímat.
Dle příkladu někdy přežijí absolutní amatéři, kteří měli správné racionální uvažování.
Zakončila bych to větou z knihy:
„Každý, kdo se setká s neštěstím či výzvou a vlastním přičiněním situaci překoná, projde nejprve proměnou z oběti v bojovníka.“
Knihu bych doporučila všem, s tím, že některé pasáže je nebudou až tak bavit, ale výsledkem je zajímavý pohled na lidskou psychiku, která zvládne zdánlivě i nemožné.
Hodnocení: 70%
Originální název: Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why (1998)
Žánr: Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2018, Jota
Počet stran: 328
Překlad: Jakub Futera
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7565-250-8
Foto: Nakladatelství JOTA
