Miloslav Stingl & Jiří Kolbaba – Očarovaná Havaj
16.1.2019 – Jak se zahřát četbou v zimě? Netřeba moc přemýšlet, stačí si přečíst o nějakém místě, kde je teplo a Havaj zní přímo nádherně. Když jsem byla malá, jediné exotické místo, které jsem znala, byla Havaj. Možná proto, že se říkalo – to je havaj, jakože pohoda. Vždycky jsem se tam chtěla podívat, a proto s chutí jsem se dala do čtení této knihy, která je zajímavá obsahem a nádherná vzhledem.
Přiznávám, že jsem ji četla hodně dlouho. Měla jsem ji rozečtenou asi půl roku a vracela jsem se k ní podle nálady (přeci jen romány jsou pro mě top, ale ráda si zpestřím čtivo něčím jiným). Pan Stingl je slavný český cestovatel. Umí krásně a poutavě vyprávět o dané zemi. Spolu s dvojicí Hanzelka a Zikmund patří mezi nejznámější české a československé autory cestopisné literatury. Dostalo se mu řady literárních ocenění. Jeho osobní motto zní:
„Nade všemi národy stojí lidství.“
V úvodu se zmiňuje, že Havajské ostrovy jsou korunou na samém vrcholu Polynésie a mnoho lidí je považuje za ráj na zemi. Jasně, že většinou pro každého člověka je nejkrásnější země ta jeho, vlastní. Ale faktem je, že Havaj má pro autora zvláštní kouzlo.
Autor popisuje své putování po Havaji, které začíná v nejvýchodnějším městě ostrova v Hilu. Z osmi havajských ostrovů je nejmladší takzavaný Velký ostrov čili ostrov Hawai. Zde dokonce neskončil čas vulkanického tvoření. Z těchto kráterů se ještě i dnes valí miliardy tun žhavé lávy. V Hilu měl tyto vulkány jakoby hned za branami města. Je zde popsána nadvláda přírody, která také skrz tsunami dává a bere. Hilo je pravidelným cílem těchto pacifických vln smrti.
Popisuje výpravu k dvěma nejslavnějším sopkám Mauna Key a Mauna Loy. Neuvěřitelný je kontrast během několika hodin z tropických zahrad Hila na Pohakuloaou, kde zářivě svítí bílý sníh. Ano, taky se divím, ale lyžuje se tam. V těch horských místech je také zřízena ornitologická stanice, která pečuje o husy nene. Tento šedobílý pták s černou hlavou je symbolem Havajského souostroví. Popis putování po těchto pozoruhodných místech je úžasný. Autor mimo jiné zmiňuje zvyky a legendy, které umocňují toto skvěle vyprávění. Lehce přechází z minulosti do přítomnosti. A to je teprve začátek. Jenom vypíchnu co mě zaujalo. Např. Havajané mají mnoho domorodých sportů a obrovské množství her. Nejoblíbenější je asi surfing.
Také na Havaji platí rčení, ten se uměl narodit. Takový to člověk se musel na Havaji narodit jako prvrozený, být mužského pohlaví a musel být potomkem vznešených rodičů. Nejvznešenější byl ten, jehož rodiče pocházeli z rodiny vládce příslušné havajské země, ostrova. A musím říct, že měli opravdu zajimavé rituály, meziněž kdysi dávno patřil i sňatek mezi sourozenci u dětí náčelníků kmene, jejich mužský potomek byl opěvován jako svatý. No celkově se zde hodně nadržovalo mužům. Ženy třeba nesměly jídat ve společnosti mužů. Ty kráso. Nynější doba je tam už doufám jiná. Potvrzuje to i rozhovor autora s pravou mladou havajankou, která se jmenuje Leilani a studuje na univerzitě v Laie na severu Oahu.
Kniha je velmi obsáhlá, putování po havajských ostrovech je zajímavé a fotky, které doprovazejí text krásu Havaje jen podtrhují. Toto vydání je aktualizované a provázejí je ilustrace, autorovy dobové snímky a fotografie jednoho z nejznámějších současných cestovatelů a fotografů Jiřího Kolbaby.
Vůbec vás nemusí trápit zima, která je venku. S otevřením této knihy vstupujete do slunečného ráje na zemi. Tak šup, šup, na co čekáte?
Hodnocení: 100%
Žánr: Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2018, Jota
1. vydání originálu: 1981
Počet stran: 344
Ilustrace/foto: Jiří Kolbaba
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7565-272-0
Foto: Nakladatelství Jota
https://www.jota.cz/ocarovana-havaj