Robert Kvaček – Poslední den

27.2.2019 – Kniha mě zaujala na první pohled svým tématem. Matně si něco pamatuji ze školy o Mnichovské dohodě a v hlavě mi zůstalo heslo „o nás, bez nás“. Tak jsem si říkala, že by nebylo špatné si o tom něco přečíst. Vliv na mé rozhodnutí měl i autor. Kniha je zpracována renomovaným českým historikem prof. Robertem Kvačkem. Na základě detailní znalostí dobových dokumentů plasticky líčí dění a atmosféru oněch zářijových dní, zejména dne posledního.

posledni den

Kniha začíná popisem situace v létě 1938, kdy Hitler vede tvrdou kampaň proti Československu a požaduje část jejího území nebo bude válka. Nenávidí také prezidenta Beneše a slovně na něj tvrdě útočí. Londýn a Francie se velmi bojí války. Snaží se situaci vyřešit tak, aby je to nebolelo. Zaprodali Československo a v knize se ukazuje, až jak moc byli zbabělí a nepřemýšleli. To se ani jinak pojmenovat nedá. Samotní Němci byli překvapeni, jak vše šlo hladce a kolik toho dostali.
Nebudu tu vypisovat různé jednání a jak to přesně bylo. To si musíte přečíst. Ale zvolila jsem tři citáty, jež mě chytly za srdce, a které se přesně trefily do situace.

Prezident Beneš věděl, že Československá tragédie mír nepřinese. Den před podpisem řekl: „Nechtějí nyní bojovat společně s námi a za lepších okolností, budou muset bojovat těžce a za nás, až my bojovat nebudeme moci. Dostanou všichni těžkou odplatu.“

Ministr zahraničních věcí Kroft, po podpisu smlouvy poslal vyslancům Francie a Britanie závažnou instrukci: „Upozorněte vládu, hlavní štáb, že mnichovským rozhodnutím nás přinutili vydat pevnosti neporušené a vyzbrojené. Upozorněte, že se svým rozhodnutím tudíž postarali o další vyzbrojení Hitlera proti sobě, neboť v pevnostech, které jsme přinuceni vydat do 10.října, je za dvě miliardy kanonů, kulometů a munice.“ Za necelé dva roky bude německá armáda dobývat s československými zbraněmi Francii.

Třetí citát si nechám na závěr.

Kniha se na dané téma dobře četla (jasně, není to román přečtený jedním dechem, ale to jsem ani od literatury faktu neočekávala) a je zde vše jasně vysvětleno z pozicí všech stran. Dvě třetiny knihy jsou věnovány popisu situace a poslední třetina obsahuje fotografie a části dokumentů, které mají s Mnichovskou smlouvou něco společného.
Doufám, že se svět poučil a že se podobná situace nebude opakovat. Mocnosti, které mohly Hitlera zastavit, uvěřili lháři a nechtěli vidět, čeho všeho Hitler se svým fašismem může být schopný. Chápu, že to mohlo být nepředstavitelné, že chce vybudovat jednu velkou říši s čistou rasou. Ale my z dějin víme, jak to dopadlo. Proto je dobré si vše připomínát. Nejen hrůzy z koncentráku, ale i fakta, které k tomu vedly. Mohlo to dopadnout všechno jinak, kdyby Francie dodržela spojeneckou smlouvu s Československem, kdyby se západní mocnosti nebály, kdyby….

„Británie a Francie měly na vybranou mezi hanbou a válkou. Vybraly si hanbu. Budou mít válku.“ – Winston Curchill o mnichovské dohodě (1938)

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura faktu, Literatura česká, Historie
Vydáno: 2018, Epocha
Počet stran: 164
Vazba knihy: pevná/vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7557-138-0

Foto: Nakladatelství Epocha
http://epocha.cz/detailknihy.php?id=924