Sue Monk Kidd – Křídla ve větru
30.11.2015 – Když jsem si přečetla anotaci, tak jsem ihned cítila, že to bude silný příběh. Dokonce jsem předběhla svou řadu knih, čekající na přečtení. Poté, co mi kniha došla, jsem se pustila do čtení co nejdříve, jak to bylo možné. Můj pocit mě nezklamal. Víte, že věřím na intuici a tady jsem se svým odhadem byla přesná. Působivý příběh na pozadí otrockého jihu. Kdo by odolal? Já ne a doufám, že se ke mně čtenářsky přidáte a podpoříte mě v názoru, že je to skvělá kniha. Nic neříkejte, mně se prostě velmi líbila.
Ani nevím odkud začít. Dojmy se ve mně perou a všechny chtějí ven. Ještě, že existuje psaná forma sdělení. Nemám si totiž s kým popovídat o knize, kterou jsem přečetla. Písemně se proto vyřádím. Kolem mě čte málo lidí. Je to škoda, ale je to tak.
Autorka píše krásným lyrickým čtivým stylem. Oslovilo mě to. Např. slunce přirovnává malému bílému knoflíku, který je pevně přišitý k obloze. Mám to ráda. Většinou se nad různými přirovnáními kochám.
Ve vyprávění se střídají dvě dívky, které spojí okolnosti a zůstanou přítelkyněmi až do konce. Příběh je rozdělen do šesti části. Každá část je v rozmezí dvou let a časová přímka mezi nimi dělá rozdíl kolem čtyř až šesti let. Takže začínáme v roce 1803 a děj uzavíráme v roce 1838. Sledujeme příběh Sarah, dívky z bohaté rodiny na americkém Jihu v Charlestonu, která k jedenáctým narozeninám dostane otrokyni desetiletou Hatty. Sarah od malička cítí, že otroctví není správné. S Hatty se spřátelí a snaží se jí tajně pomáhat. Děj se před námi pomalu odmotává a já vidím klubíčko, jak utíká přede mnou ve formě touhy Hatty po svobodě a Sarah po vzdělání. Střetávají se základní hodnoty, které nám připadají v této době samozřejmé. O to víc mě fascinuje cesta Sarah, které přes svou bojácnost dokázala být jako první mezi veřejnými hlasateli za rovnost lidí nejen dle barvy pleti, ale i žen. S čímž ji hodně pomohla o dvanáct let mladší sestra Angelina.
Oceňuji na závěr knihy poznámku autorky. Kde přesně popisuje, co je pravda a co je fikce. Díky za to. Když mě příběh zasáhne, chci vědět co, kde a jak se stalo doopravdy. Postavy sester Sarah a Angeliny Grimkéovy jsou vykresleny na reálných základech. I prostředí vychází ze skutečnosti. Sestry byly průkopnice v boji za osvobození otroků, za rasovou rovnost a za ženská práva. Pár detailů si autorka upravila, ale v poznámce na ně konkrétně upozorňuje. Jedná se o fiktivní příběh inspirovaný životem Sarah. Nejvíce se od skutečnosti odchýlila u Hetty, jejíž postava byla smýšlená. Dle mého perfektně propojila dvě rozdílné dívky, které zdánlivě neměly nic společného. Velmi dobře ukazuje na lidi, z nichž někteří si uvědomovali, že otroctví je špatné, ale z chamtivých příčin mlčeli. A na lidi, kteří opravdu věřili, že bílá rasa je nadřazena nad černou a dokonce se odvolávali na Boha. Jako kdyby za to mohl…..
Přes sílu sdělení je příběh vyprávěn jemně a lehce. Až výborně popsané pocity postav mi pomáhali domyslet si šílenou bezmoc, krutost a neuvěřitelnou víru některých lidí. Kdybych to přirovnala, při čtení jsem neslyšela bubny, ale housle, které vyjadřovaly intenzitu působnosti prožitku na mé city a myšlenky. Asi nelze říct nic jiného, pokud jsem vás zaujala, než přečtěte si Křídla ve větru a pochopíte, co symbolizuje název.
Originální název: The Invention of the Wings
Žánr: Literatura světová – Romány
Rok vydání: 2015
Počet stran: 384
Nakladatelství: Ikar
Edice: Světový bestseller (Knižní klub, Ikar)
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Foto: Nakladatelství IKAR
