Arundhati Roy – Bůh maličkostí

19.2.2017 – Kniha mi čtyři měsíce ležela ve čtecím komínku. Dostala jsem ji jako recenzní výtisk a úplně jsem na ni zapomněla. Tímto se nakladatelství omlouvám. Ale určitě ho potěším touto recenzí, protože kniha je skvělá a já budu chválit.

buh malickosti

Obdivuji styl autorky, který je lehký, lyrický a obsahuje v sobě mnoho slovních obratů, které jsem si cenila z té pozice, že by mě to nikdy nenapadlo. Fascinovala mě autorčina představivost, její nádherné přirovnání, které vystihlo situaci s přesností a přitom jsem dostala navíc jemnost, cit a lehkou ironii k daným okolnostem.

Samotný příběh je mistrné propojení přítomností s minulostí. Přirozeně přechází v časových úsecích a s jemností pavučiny nám nastiňuje události, které vyústily v tragédii. Bohatost vyprávění je v obsahu, stylu i v otevřenosti a upřímnosti, se kterou se dozvídáme detaily hrdinů popsaných v knize.

Vyprávění začíná příjezdem jednatřicetileté Rahel do svého rodného domu v Ayemenemu v Indii. Ve velkém domě bydlí její prateta se svou kuchařkou, které dům nechaly zpustnout pod vlivem své závislosti na televizi. Rahel přijela na popud pratety, která ji napsala dopis s oznámením, že se domů vrátilo Rahelino dvojče Estha. Děti byly rozděleny po tragédii, která se odehrála, když jim bylo sedm let. Bohužel je to oba poznamenalo. Postupně se dozvídáme o dvou týdnech, ve kterých je navštívila jejich sestřenice Sophie s matkou z Anglie. Vzpomínky začínají na cestě, kdy rodina jede Sophii vyzvednout na letiště. Během vyprávění autorka udělá pár přirozených odbočení, abychom se dozvěděli historii hlavních osob a věděli, co je utvářelo. Tím se stává román vrstvený několika osobami a časovými údaji. Je zajímavé sledovat, jak jsou hrdinové ovlivněni předsudky a sociálními rozdíly. Jejich úzkoprsé myšlení nedělá výjimky a doplácejí na to jejich nejbližší, které měli spíše chránit na základě osobních pocitů a vztahů. Je vidět rozdíl chování muž a žena, kdy žena je v podřízené pozici a odlišnost chování matky ke svým dětem.

Líbilo se mi, že se autorka nebála jít do podrobného popisu lidských úkonů s přízemní otevřeností a lásku líčila s poetikou jako něco výjimečného, postaveného nad vším. Ale nenechte se mýlit, láska je tam popsána na posledních šesti stranách. Určitě to není o romantice. Je to o životě v Indii v letech, kdy se sice už chodilo do kina, ale lidé měli v sobě zakořeněné postavení daných kast.

Kniha se četla dobře. Trochu jsem měla problém se jmény. Byly složité a někdy jsem se musela vracet, abych si osvěžila paměť, jaké jméno patří ke které osobě. Holt nejsem zvyklá na indická jména. Je to kniha určená k pomalejšímu čtení, aby si čtenář vychutnal šíří a bohatost vyprávění. S určitostí vím, že se ke knize jednou vrátím. Pokud jste ještě neměli tu čest, setkat se s tímto příběhem, určitě to napravte. Budete překvapení v kladném slova smyslu. Kniha získala prestižní Bookerovu cenu.

Děkuji za recenzní výtisk nakladatelství Omega a knihu si můžete koupit zde:
http://www.knihyomega.cz/eshop-buh-malickosti.html?slova=B%F9h+mali%E8kost%ED

V odkazu na nakladatelství je i ukázka z knihy, která vás přesvědčí, že kniha stojí za přečtení.

Hodnocení: 100%

Originální název: The God of Small Things (1997)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2001 – Mladá fronta, Knižní klub, 2016 – Omega
Počet stran: 336
Překlad: Veronika Křemenová
Autor obálky: Pavel Tůma
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7390-409-8

Foto: Nakladatelství OMEGA