Bohumil Hrabal – Spisy 4, texty z časů normalizace
26.5.2016 -Bohumil Hrabal je pan spisovatel s velkým P. Tato kniha je kniha s velkým K. Jak vidíte z názvu, je to čtvrtá kniha spisů, jež vydává Mladá fronta, aby docílila na počest 100. výročí autorova narození, úplný celek jeho děl. Jednotlivé spisy se zaměřují na spisovatelovu tvorbu určitého období. Čtvrtý svazek Hrabalových Spisů přináší autorovu povídkovou tvorbu z časů normalizace a obsahuje soubory Slavnosti sněženek, Krasosmutnění, Harlekýnovy miliony a všechny zásadní krátké prozaické texty 70. let.
Musím přiznat, že všechny díla v této knize jsem nepřečetla. Je to pro mě časově náročné, ale postupně si je určitě přečtu. Kniha mi neuteče a já mám Hrabalovu tvorbu ráda. Z této knihy jsem si vybrala Slavnosti sněženek. Zčásti to bylo díky tomu, že jsem ji už kdysi četla a vážou mě k ní hezké vzpomínky. Na škole jsme ji měli jako povinnou četbu a o knize jsem mluvila u ústních zkoušek z maturity ČJ. V tomto měsíci už to bude dvacet let, kdy jsem maturovala. Ach, vždyť já nejsem vůbec tak stará. 🙂 Tehdy se mě učitelka zeptala, která povídka na mě nejvíce zapůsobila. Jsem romantik a v mládí jsem byla ještě větší. Řekla jsem Nejkrásnější oči. Učitelka na to poznamenala, že je to asi nejvíc kýčovitá povídka v knize. No jo, ale mě se líbila a líbí se mi i teď. Určitě bych nemohla být myslivcem a se srnkami bych si povídala, pokud by přede mnou neutekly.
S radostí jsem se do povídek začetla a oživila si je. Film dle této knihy mám také moc ráda, ale je to jiné. Kniha je jinak dobrá než film. Legendární scéna s divočákem je v jedné povídce. Ve filmu to vypadá, jako by byla hlavní osou. V každé povídce je ukrytá vzpomínka na výstřední obyvatele Kerska. Super je postava pana Metka, jež je sběratel nepoužitelných levných věcí. Musím uznat, že ji ve filmu pan Hanzlík skvěle herecky vyjádřil. No nekupte to, je jedna z mnoha legendárních hlášek, která mi vykouzlila úsměv na rtu. Opět jsem v textu obdivovala poetičnost a lehkost autorova stylu, přes jeho důkladnou popisnost. Nelze si nevšimnout nádherně dlouhých souvětí. Věta přes svoji rozvinutost neztratila smysl. Když jsem se na to soustředila, tak jsem si řekla, že tak bych nenapsala ani za nic. I kdybych ji vymýšlela nekonečně dlouho. To je prostě dar od Boha.
Jediné malinké pidi mínus je, že je tento Spis většího formátu, tím pádem se s ní o něco nepohodlněji manipuluje než s klasickým formátem. Ale stále nedosahuje rozměrů a tíhy velké encyklopedie, takže je to vlastně v normě. Na konci knihy si autoři dali tu práci a ke každému souboru vypsali recenze, které kdy vyšly k těmto určitým dílům. Je to zajímavý náčrt pohledů a popisů, které jsou rozebírány osobnostmi ze sfér časopisního a knižního světa. Např. O Slavnosti sněžek napsal Radko Pytlík v roce 1978 v díle Dnešní Hrabal tento odstavec. Cituji:
„Hrabal není autor jednoduchý a jednoznačný. Je silnější ve snové nostalgii než v oblasti společenské: vedle mistrných děl evropské prózy (Leli, Pan lontek) objevují se ve Slavnosti sněženek příběhy připomínající někdejší kalendářové povídky (Maminčiny oči).“
Pokud jste ještě nic od p.Hrabala nečetli, určitě to napravte. Neměl by vám doma v knihovně chybět. A proč ne 4v1? Spisy jsou nádherně provedeny a mají vysokou knižní hodnotu.
Název: Spisy 4 Texty z časů normalizace
Podnázev: Rukověť pábitelského učně
Autor: Bohumil Hrabal
Editor: Jiří Pelán , Václav Kadlec
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2016
Pořadí vydání: 1. vydání
Rozměry: 190 x 250 x 52 mm
Vazba: Pevná s přebalem matná
Počet stran: 536
ISBN: 978-80-204-3507-1
Foto: Nakladatelství Mladá fronta